Powłoki regeneracyjne na czopach, wałach, tulejach, nurnikach itp
FOT. 1
FOT. 2
FOT. 3
FOT. 4
FOT. 1: Regeneracja czopa osi lokomotywy (natrysk stali średniowęglowej za pomocą natrysku płomieniowego)
FOT. 2: Regeneracja powierzchni tulei dzielonej podającej papier w maszynie poligraficznej (natrysk mieszaniny węglików - natrysk plazmowy)
FOT. 3: Regeneracja czopa korbowodowego wału korbowego (powłoka molibdenowa - natrysk płomieniowy)
  FOT. 4: Regeneracja powierzchni wewnętrznej tulei brązowej prasy hydraulicznej (natrysk płomieniowy brązu)
, Natryskiwanie cieplne znajduje szerokie zastosowanie przy naprawie zużytych w trakcie pracy części maszyn i urządzeń. Odbudowanie wymiaru w miejscu wyrobienia można uzyskać poprzez nałożenie powłoki o własnościach użytkowych podobnych do nowej części, bądź poprzez zastosowanie lepszego materiału znacznie przedłużyć okres jej eksploatacji.
- Zastosowanie natryskiwania cieplnego (metalizacji natryskowej) do regeneracji nie powoduje żadnych odkształceń i zmian wymiarowych części. Nie zmienia też struktury wewnętrznej uzyskanej w wyniku obróbki cieplnej a co za tym idzie - nie zmniejsza wytrzymałości rdzenia.
Koszt regeneracji w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania elementu może się wahać od 15 do 80% kosztu części nowej, przy czym w efekcie naprawy uzyskujemy pełnowartościowy detal o własnościach nie gorszych, a często lepszych niż w przypadku części nowej. Istotna jest również oszczędność czasu i materiałów potrzebnych do produkcji dużych i skomplikowanych w obróbce detali, a które podlegają zużyciu tylko w określonych miejscach.
W zależności od potrzeb można wytworzyć powłoki z aluminium i stopów aluminium, miedzi, stopu Monela, mosiądzów, brązów cynowych i aluminiowych, stali nisko-, średnio- i wysokowęglowych, stali kwasoodpornych, stali chromowych, stopów na bazie niklu, chromu i kobaltu itp.
Przykładowe zastosowania natryskiwania cieplnego do regeneracji części to:
- regeneracja czopów łożyskowych wałów i osi, regeneracja gniazd łożysk,
- regeneracja czopów łożysk ślizgowych (wały korbowe, wrzeciona szlifierek),
- regeneracja powierzchni nurników, tłoków, drągów tłokowych, (pompy, sprężarki. siłowniki),
- regeneracja nurników homogenizatorów,
- regeneracja powierzchni uszczelniających na wałkach i tulejach, uszczelnienia czołowe (np. w pompach wysokoobrotowych),
- regeneracja cylindrów drukujących maszyn offsetowych, regeneracja wałków wodnych i farbowych, regeneracja falcklap, progów i łapek,
- regeneracja rolek impregniarek do laminowania płyt wiórowych itp.
Firma PNC s.c. Natryskiwanie Cieplne Powłok od wielu lat zajmuje się regeneracją części maszyn różnymi technologiami metalizacji natryskowej. Zdobyte bogate doświadczenie w tym zakresie pozwala nam proponować optymalne rozwiązania naprawy zużytych lub uszkodzonych części zarówno pod względem ekonomicznym (opłacalności naprawy) jak i użytkowym.
FOT. 5
FOT. 6
FOT. 7
FOT. 8
FOT. 5: Regeneracja powierzchni noska leja złamywaka maszyny poligraficznej (powłoka ceramiczna - natrysk plazmowy)
FOT. 6: Regeneracja powierzchni cylindra płytowego maszyny drukarskiej (powłoka ze stali kwasoodpornej - natrysk łukowy)
FOT. 7: Regeneracja powierzchni wewnętrznej tulei prowadzących (powłoka brązowa - natrysk płomieniowy)
FOT. 8: Natrysk płomieniowy brązu na zewnętrzną powierzchnię tulei